دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودبار
رودبار از كهنترين شهرهاي تاريخي گيلان و ايران است.كشف جام مارليك از هزاره نخست پيش از ميلاد در چراغعلي تپه، نشان از پيشينه ماندگاري آن  دارد. رودبار که از کانون های دیرینه فرهنگ و تمدن است، آزاد راه شمال از آن می گذرد. معبر سپیدرود است، نیروگاه آبی،بادی و حرارتی دارد و...
 
دانشگاه آزاداسلامي واحدرودباردرسال1379 به عنوان يك مركزدانشگاهي زيرنظرواحدرشت تاسيس وازمهرماه 1380 باشروع به تحصيل 33 دانشجودررشته  حسابداري بطوررسمي شروع به فعاليت كرد. دربهمن ماه 1385 مركزرودباربه واحد رودبارتبديل گردید.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودبار با توجه به   شرایط طبیعی و جغرافیایی شهرستان و شهر با حدود ده سال فعالیت تاثیرات چشمگیری براین شهر که تقریباً بطور کامل در زلزله 1369 تخریب شده بود داشته است. از جمله این اثرات می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-در زمینه اقتصادی باعث بالا رفتن نرخ اشتغال و افزایش میزان ماندگاری مردم در این شهر که نقریباً بعد از زلزله جمعیت آن روند کاهشی داشته شده است.
-در زمینه فرهنگی باعث بالا رفتن سطح عمومی فرهنگ و آموزش عالی بویژه در بین زنان گشته است.
-کمک به مسئولین شهر دز زمینه های مختلف عمرانی و علمی
-منظر سازی وتغییر در چشم انداز شهر و افزایش سرانه آموزش عالی و توسعه فضاهای مرتبط
-بالا بردن اطلاعات عمومی و علمی در مورد شهرستان از طریق برگزاری همایش های علمی با موضوعات مرتبط با توسعه شهرستان
ماموريت دانشگاه آزاداسلامي واحدرودباراين است كه درتاييدوتقويت ماموريت كلان دانشگاه آزادبه دنبال خدمت به منطقه وجامعه ايران اسلامي باشد. اين امرازطريق توسعه علم وفناوري،پژوهشهاي منجربه نوآوري،تربيت نيروي انساني مولد وكارآفرين و ارتقاءفرهنگ عمومي به منظوركسب مزيت رقابتي پايدارودرنتيجه شكوفايي اقتصادكشورتحقق خواهديافت0
دانشگاه آزاد واحدرودبار به فرهنگ اسلامي, معنويت و رعايت اصول اخلاقي در همه ابعاد اعتقاد و تاكيد داشته و سعي مي كند با تامين نيازهاي كاركنان, زمينه رشد معنويت را فراهم كند.همچنين دانشگاه آزاد واحد رودبار معتقد به حفظ احترام و رعايت جايگاه ويژه هيئت علمي, دانشجويان, كاركنان و بالا خره همه اقشار جامعه بوده و جلب رضايت آنان را مقدمه اي براي دست يابي به رضايت جامعه مي داند. دستيابي به بهترين نتايج و افزايش بهره وري با كمترين هزينه و عدم تخريب محيط زيست, براي  اين دانشگاه به عنوان يك سازمان علمي از بيشترين اهميت برخوردار است.  در ذیل به برخی از اهداف دانشگاه در برنامه استراتژیک به شرح ذیل اشاره می گردد.
-ايجادمراكزپژوهشي بين المللي درزمينه هاي گياهان دارويي وزيتون
-تشويق دانشجويان واعضاءهيات علمي به حوزه هاي پژوهشي نوين
-ايجادارزش افزوده براي واحد رودبار بابستن قراردادهاي فيمابين با ارگانهاي دولتي وصنعتي
-توسعه و ارتقا امر آموزش وتحقیق به عنوان يك قطب علمي درحوزه درياي خزر

 
 
کاردانی پیوسته کاردانی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی  ناپیوسته
برق - الکترونیک حسابداری حسابداری تکنولوژی عمران - عمران
ساختمان - کارهای عمومی ساختمان کاردان فنی عمران - کارهای عمومی ساختمان مدیریت بیمه علمی کاربردی حسابداری
علمی کاربردی - نقشه کشی معماری - معماری نقشه کشی معماری - معماری مدیریت دولتی مهندسی اجرایی عمران
مکانیک خودرو     مهندسی تکنولوژی برق - قدرت
      مهندسی تکنولوژی ساختمان
      مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو
      مدیریت بازرگانی