·         | چاپ |
·          پست الکترونیک
مشخصات
نگارش یافته توسط مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی
 
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر یک روزه به شهر مقدس قم و در دیدار با مراجع عظام و آيات عظام در این شهر در تشریح برنامه ها و سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: به صورت جدی به دنبال توسعه علمی به موازات توسعه فرهنگی و اخلاقی در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.
به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به همراه تعدادی از معاونین و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی با سفر به شهر مقدس قم با مراجع عظام و آیات عظام ديدار کرد.
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این دیدارها به تشریح عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و با ارائه گزارشی از برنامه ها و سیاست های این دانشگاه در زمینه توسعه علمی کشور و تلاش برای توسعه فرهنگ و معارف و اخلاق اسلامی در تمامی واحدهای این دانشگاه سخن گفت.
دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی
دکتر میرزاده در این دیدارها با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی هم اکنون بعد از تقریبا 30 سال تلاش و کوشش به بزرگترین دانشگاه حضوری جهان تبدیل شده است، گفت: این دانشگاه که بی شک یکی از از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی کشور است با درایت بزرگان نظام همچون رهبر معظم انقلاب و به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی و با حمایت امام خمینی(ره) تاسیس شد و امروز به درخت تنومندی تبدیل شده است.
وی تاکید کرد: کمک یک میلیون تومانی امام خمینی(ره) در سال تاسیس هم اکنون به هزاران میلیارد تومان تبدیل شده است که اگر سرمایه معنوی و واقعی آن را بررسی کنیم به ارقام بسیارعظیمی خواهیم رسید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از کاهش تعداد واحدهای این دانشگاه در سراسر کشور در نتیجه اجرای طرح تجمیع خبر داد و گفت: با اجرای این طرح تعداد واحدهای این دانشگاه تقریبا 432 واحد شده است که قریب به یک میلیون و 700 هزار دانشجو در مقاطع مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند 
وی ادامه داد: این دانشگاه هم اکنون در حدود 30 هزار عضو هیات علمی تمام وقت، 28 هزار استاد نیمه وقت در حدود 47 هزار کارمند و 10 میلیون متر مکعب فضای آموزشی دارد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نقش قابل توجهی در آموزش عالی کشور ایفا می کند، تصریح کرد: از 10 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی کشور 5 میلیون آن دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بوده که هم اکنون در سراسر کشور و در بخش ها و سطوح مختلف مدیریتی و اجرایی کشور به مردم و نظام اسلامی خدمت مي کنند.
دانشگاه آزاد اسلامی حاصل درایت و دوراندیشی بزرگان نظام بود
دکتر میرزاده ادامه داد: این دانشگاه محصول درایت و دور اندیشی شخصیت های بزرگ نظام مانند رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی است که در سالهای سخت و دشوار ابتدای انقلاب و جنگ تحمیلی برای رفع یکی از نیازهای مهم کشور تصمیم به تاسیس این دانشگاه گرفتند.
وی با بیان اینکه با تمام کارشکنی ها و بی لطفی های هشت سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی پرچم دار توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور است، گفت: هم اکنون سهم این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی از تمامی دانشگاهی دولتی و غیر انتفاعی بیشتر است و این مهم در راستای خواست رهبر معظم انقلاب در زمینه استمرار شتاب علمی کشور تحقق یافته است زیرا شتاب علمی کشور و حرکت در مسیر تولید علم بدون شک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتري محقق خواهد شد.
بدون توسعه تحصیلات تکمیلی استمرار رشد علمی کشور غیر مممکن است
دکتر میرزاده با اشاره به سند ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در زمینه علوم و فنون گفت: تبدیل شدن ایران به قطب علمی در منطقه خاورمیانه در 1404 تنها با رشد تحصیلات تکمیلی و حرکت در مسیر توسعه کیفی دانشگاه ها امکان پذیر است که به لطف خدا این دانشگاه گام های محکم و استواری را در این راستا برداشته است.
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متاسفانه وضعیت در رشته های کاردانی و کارشناسی مناسب نیست، تاکید کرد: هم اکنون به دلیل تغییر هرم سنی جمعیت کشور و ایجاد رقیبان کوچک و بزرگ ولی بی کیفیت برای دانشگاه ازاد اسلامی در تمامی 8 سال گذشته ظرفیت بسیاری از رشته های این دانشگاه در دو مقطه کارشناسی و کاردانی خالی است ولی با این حال این دانشگاه با توجه به برند خود و اعتباری که در میان تمامی خانواده های ایرانی دارد بر این مشکلات غلبه کرده و همچنان در مسیر تعالی حرکت می کند.
به دنبال توسعه علمی و فرهنگی به صورت توامان هستیم
دکتر میرزاده با بیان اینکه این دانشگاه علاوه بر توجه بر توسعه علمی بر مقوله توسعه فرهنگ دینی و اخلاقی نیز تاکید دارد، گفت: تلاش تمامی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی توسعه علمی و فرهنگی به صورت توامان است و برای این منظور برنامه ریزی های گسترده ای انجام شده و بخشی از آن در حال اجرا است.
وی تصریح کرد: تشکیل شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی و بهره گیری از نظرات و تجربیات کارشناسان در این امور در کنار تشکیل شوراهای راهبردی حوزه های دیگر، اجرای طرح های فرهنگی ماندگار، اجرای سمینارهای فرهنگی به ویژه سمینارهای سبک زندگی ائمه اطهار و آشنا کردن دانشجویان با این سبک از زندگی تنها بخشی از فعالیت های انجام شده در این یک سال اخیر بوده است.