ستاره راهمان خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمود: علم و ایمان دو بال فرشته سعادتند. طلب علم و نشر آن فریضه ایست جاودانه برای انسان که از تولد تا پایان حیات استمرار و جریان دارد.
هر ساله با فرا رسیدن ماه مهر دانشگاه که نهادی زنده و پویاست در فصلی که پیوندگر شاخه تعلیم و تربیت بر پیچک زندگی است، دوباره جان می گیرد و بی شک تولید علم آمیخته با ایمان اصلی ترین رسالت مجموعه دانشگاهی است. در شروع سال تحصیلی جدید، با ابلاغ سیاست های علم و فناوری توسط حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری راهکارهای جدید و امیدبخشی فراروی دانشگاهیان قرار گرفت که اجرای آنها می تواند تضمین کننده تبدیل ایران اسلامی به قطب علمی جهان اسلام و بازسازی تمدن علمی اسلامی شود، ابلاغ این سیاست ها مسئولیت جامعه علمی و دانشگاهی کشور را دوچندان کرد.
نبض پيشرفت و تعالی جامعه به دست اساتيد مبرز و دانشجويان آگاه و سخت كوشي رقم مي‌خورد كه با پشتكار و جديت، زمينه عزت و ترقي كشور را فراهم مي‌سازند و اين مهم زماني امكان‌پذير است كه دانشجويان عزيز با بهره‌گيري از خلاقيت، نو‌آوري و استعداد خود و تعامل، همراهي و سعه‌ صدر مسوولان و استفاده از رهنمودهاي اساتيد دلسوز، توانايي‌ها و امكانات دانشگاهي را براي ارتقاي منزلت دانشجو، كيان دانشگاه‌ و اعتلاي علمي، آموزشي و پژوهشي کشور بكار گیرند، خوشبختانه امروز فارغ التحصیلان دانشگاه های ایران در تمام عرصه های فنی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی مدیریت کشور را برعهده دارند و از برکت انقلاب اسلامی با توسعه دانشگاه ها و تربیت نیروهای متخصص کشور ما از وجود متخصصان خارجی بی نیاز شده است و این یکی از دستاوردهای بزرگ و خدمات بی نظیر دانشگاهیان به کشور است.
در این فرصت از خانواده بزرگ دانشگاهی ایران به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهم که با فکر و اندیشه علمی خود در سال تحصیلی جدید، نویددهنده افقی نوین برای توسعه و پیشرفت کشور باشند، هر چند تاکنون دانشگاه آزاد اسلامی با اعتقاد به همدلی، همراهی، همکاری و همگامی که چاره دستیابی هرچه بیشتر به توسعه علمی آموزشی و اعتلای فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی است، تمام ظرفیت های خود را در جهت تبدیل شدن به دانشگاهی تراز اول به کار بسته است.
البته نقش برجسته اين مجموعه بزرگ دانشگاهي در فعاليت‌هاي علمي، پژوهشي و بين‌المللي، رشد و توسعه علمي كشور بر کس پوشیده نیست و حضور درخشان اساتيد فرهيخته، فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی و دانشجويان خلاق و مبتكر در همايش‌ها و سمينار‌هاي علمي و رقابت های بين‌المللي که موجب ارتقاي بنيه و توان علمي كشور شده، گواه این مسئله است.
دانشگاه آزاد اسلامی که امروزه جزیی از تاریخ انقلاب اسلامی است، با برخورداری از یک میلیون و 700 هزار دانشجو، 476 واحد دانشگاهی، 33 هزار عضو هیات علمی تمام وقت،28 هزار عضو هیات علمی پاره وقت و حق التدریس و 47 هزار کارمند بزرگترین  دانشگاه حضوری جهان محسوب می شود و نقش بی بدیل و طرح بی نظیر حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در بنیانگذاری و تاسیس این دانشگاه عظیم و این کاخ بلند علم و دانش و معرفت امروز بیش از پیش بر همگان روشن شده است، به طور که نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی ایران، دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی هستند که سهم عمده ای در اداره امور اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور را در تمام عرصه ها به عهده دارند.
طرح هایی که تا به امروز در دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شده، موجب توسعه فرصت های تحصیل و تحقیق در کشور شده و امکان پژوهش و آموزش برای هر جوان ایرانی را فراهم کرده است که امید است منشا برکات علمی برای پاسخگویی به نیاز جامعه باشد.
در آستانه سال تحصیلی جدید، وظیفه خود می دانم فرا رسیدن بهار علم و دانش و معرفت را که توأم با امید بالندگی جامعه دانشگاهی کشور است به تمام دانشجویان عزیز، اساتید فرهیخته و کارکنان خدوم دانشگاه آزاد اسلامی و همه دانشگاهیان و دانش پژوهان و اصحاب علم و معرفت و اندیشه صمیمانه تبریک و تهنیت عرض کنم و از خداوند علیم برای همه خدمتگزاران عرصه های علمی و پژوهشی و فناوری آرزوی توفیق بیشتر داشته باشم.
حمید میرزاده-رییس دانشگاه آزاد اسلامی
1393/7/1